سوالات متداول

سوالات متداول

در دنیا شرکت‌هایی وجود دارند که خدماتی با نام کلاود ماینینگ یا استخراج ابری ارائه می‌دهند. البته در وب فارسی این کلمه به‌اشتباه کلود ماینینگ نوشته شده است.

در کلود ماینینگ شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات در کشورهایی از جمله ایسلند و روسیه که یا هزینه برق پایین است و یا به دلیل سردسیر بودن آن‌ها، خنک کردن دستگاه‌ها راحت‌تر است، سوله‌های بزرگی برای بیت‌کوین ماینینگ یا ماینینگ دیگر ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند.

سپس این شرکت‌ها، بخش از توان پردازشی این دستگاه‌ها را که کشورهای مختلف دنیا پخش شده‌اند، در ازای پولی مشخصی به کاربران اجاره می‌دهند. برخی نیز مبلغی را به‌عنوان هزینه نگهداری هم دریافت می‌کنند.

شما می‌توانید با ثبت‌نام در سایت این شرکت‌ها، با پرداخت اجاره‌بها و هزینه نگهداری، یک میزان توان پردازشی را متناسب با مبلغی پرداخته‌اید بخرید و با استفاده از این توان پردازشی بیت‌کوین ماینینگ کنید.

در این سیستم نه شما قرار است به فکر هزینه برق باشید، نه به خرابی دستگاه‌ها برسید، نه اینترنت تامین کنید و نه حتی پیکربندی و نصب نرم‌افزارها و کنترل ماینرها را انجام دهید. شما فقط پولی را به‌عنوان اجاره می‌دهید و دستگاه هم برای شما بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال مورد درخواست شما را استخراج می‌کند.


درزمان قدیم تر در مورد بیت‌کوین ماینینگ، هنوز قوانینی برای نظم‌بخشی به این حوزه در ایران وجود نداشت. در نتیجه قیمت برق شما با تعرفه‌ تعیین‌شده برای محل، حساب می‌شد. هزینه‌ها هم آن‌قدر نبودند. به‌خصوص اگر برق خانگی، کشاورزی یا صنعتی داشتید.

اما همه این‌ها تغییر کرده‌‌اند. امروز در ایران قوانینی برای نظارت بر فرآیندهای بیت‌کوین ماینینگ وجود دارد؛ زیرا فزونی این دستگاه‌ها فشار بسیار زیادی به شبکه برق وارد می‌کرد که این اتفاق باعث خاموشی‌های فراوان در شبکه برق و در نتیجه آسیب به کارخانه‌ها و کسب‌وکارها می‌شد.

از آن زمان جمع‌آوری دستگاه‌های غیرقانونی بیت‌کوین ماینینگ و جلوگیری از استفاده بدون مجوز از این دستگاه‌ها، باعث شده قیمت این دستگاه‌ها در بازار بسیار کاهش یابد.

اما در عوض امروزه وجود قوانین سفت‌وسخت بیت‌کوین ماینینگ و لزوم کسب مجوز که باعث اعمال تعرفه برق متناسب می‌گردد، باعث شده است که هزینه برق شما چند برابر قبل شود.


در زمانی که مااطلاعاتی در مورد نحوه بیت‌کوین ماینینگ، دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ و تکنولوژی‌های این حوزه منتشر کردیم، دلار ارزان‌تر از امروز بود. وقتی می‌خواستید با دلار سه‌هزار تومانی یک دستگاه Antminer S9 بخرید، حدود ۱۳ میلیون باید هزینه می‌کردید.

سپس باید این دستگاه‌ها را در جایی نصب می‌کردید، اینترنت آن محل را تامین می‌کردید و با روشن کردن آن دستگاه و وصل کردن آن به یک استخر بیت‌کوین ماینینگ، استخراج بیت‌کوین شروع می‌شد.

استفاده از این دستگاه‌ها دردسرهای خود را دارد. این دستگاه‌ها مصرف برق زیادی دارند و حدودا ۲۰۰۰ وات برای کار آن‌ها نیاز است. برای تامین توان ۲۰۰۰ واتی در برق ۲۲۰ ولتی، حدود ۹ آمپر جریان برق نیاز است. البته این در حالتی شما بخواهید فقط یک از دستگاه استفاده کنید. اگر بخواهید مثلا از ۳ دستگاه بیت‌کوین ماینینگ استفاده کنید، شبکه برق مصرفی جایی که دستگاه‌ها را در آنجا نصب کرده‌اید، باید بتواند حداقل ۲۷ آمپر را تامین کند. ۲۷ آمپر جریان زیادی است.

در کنار این‌ها چون دستگاه‌های بیت‌کوین ماینینگ توان مصرفی بالایی دارند، گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند. برای دفع این گرما و سالم نگه‌داشتن دستگاه لاجرم فن بسیار قدرتمندی روی آن‌ها نصب می‌شود. این فن بسیار قدرتمند باعث می‌شود این دستگاه‌ها موقع کار صدای بسیار زیادی تولید کنند. چیزی نزدیک به ۸۵ دسی‌بل؛ یعنی صدای تولیدی هر دستگاه به بلندی صدای تولیدی یک جاروبرقی است.

این دستگاه‌ها همچنین نگهداری و نظارت دائمی نیز لازم دارند. فرض کنید به هر دلیلی فن یکی از این دستگاه‌ها خراب شود. با اینکه شاید ترموستات دیجیتالی روی آن‌ها وجود دارد و درصورتی‌که دمای دستگاه از حدی بالاتر برود خاموش می‌شود، اما بااین‌همه با در نظر گرفتن احتمال خرابی خود ترموستات، این احتمال وجود دارد که خراب شدن یک فن ارزان‌قیمت باعث شود کل دستگاه بسوزد. در بازار ایرآن‌هم قطعات مناسب برای تعمیر وجود ندارد.

نتیجه این است که شما باید دائما به این دستگاه‌ها سر بزنید تا مبادا دچار ایرادهای این‌چنینی شوند.


بلی
اگر هزینه معقول باشد ، عملیات استخراج ابری به سوددهی خوبی خواهد رسید. و احتمال به سود رسیدن سرمایه شما بیشتر خواهد شد.
بله ، استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه همراه امکان پذیر است و استخراج بیت کوین با استفاده از یک برنامه اندروید امکان پذیر است.